ČÍNA PRIZNALA MANIPULÁCIE S POČASÍM V ROKU 2021

23.01.2022

Čína upravila počasie pred politickou oslavou, s touto technológiou má veľké plány.

Podľa štúdie pekinskej Univerzity Čching-chua čínske meteorologické úrady úspešne kontrolovali počasie pred vlaňajšou veľkou politickou oslavou.

Podľa informácie The Guardian vedci tvrdia, že Peking použil osievanie mrakov na vytvorenie umelého dažďa a nižšieho znečistenia, čo je posledným príkladom úsilia o tzv. "blueskying".

1. júla si pripomenula Čínska komunistická strana "jubileum" 100. výročie veľkými oslavami. Na slávnostiach na Námestí nebeského pokoja sa zúčastnili desaťtisíce ľudí. Rozsiahla operácia "osievania mrakov" (cloud-seeding) v predchádzajúcich hodinách zabezpečila jasnú oblohu a nízke znečistenie ovzdušia.

Čínska vláda je nadšeným zástancom technológie "cloud-seeding". Míňa miliardy amerických dolárov na snahy o manipuláciu počasia s cieľom chrániť poľnohospodárske oblasti alebo zlepšiť významné udalosti vrátane olympijských hier v roku 2008.

Cloud-seeding je technika modifikácie počasia, pri ktorej sa do oblakov pridávajú chemikálie, ako sú malé častice jodidu strieborného, čo spôsobuje, že sa okolo nich zhlukujú kvapky vody a zvyšuje sa pravdepodobnosť zrážok.

Iné krajiny tiež investovali do tejto technológie, ale Čína investovala množstvo peňazí aj napriek otáznikom o miere jej účinnosti a diskusiám o tom, či manipulácia s počasím v jednej oblasti môže narušiť poveternostné systémy inde.

Zdroj :

https://www.theguardian.com/world/2021/dec/06/china-modified-the-weather-to-create-clear-skies-for-political-celebration-study


Denník South China Morning Post informoval o nedávnej výskumnej práci, ktorá zistila definitívne známky toho, že operácia osievania mrakov v predvečer stého výročia spôsobila výrazný pokles znečistenia ovzdušia.

Peking nedávno oznámil plány rozšíriť svoj experimentálny program modifikácie počasia na oblasť 1,5-krát väčšiu ako India (5,5 milióna štvorcových kilometrov), ktorá má byť pokrytá umelým dažďom alebo snehom. Štátna rada uviedla, že jej cieľom je mať do roku 2025 vyvinutý systém modifikácie počasia vrátane ďalšieho pol milióna štvorcových kilometrov, v ktorom budú technológie na potlačenie krupobitia.

Štátne médiá tvrdili, že Čína minula za päť rokov viac ako 1,3 miliardy amerických dolárov na technológiu a vyvolala približne 233,5 miliardy kubických metrov dodatočného dažďa. V roku 2019 úradníci uviedli, že postupy modifikácie počasia, zvyčajne vystreľovanie nábojov naplnených jódom, aby sa narušili nepriaznivé poveternostné fronty, pomohli ročne znížiť škody spôsobené krupobitím o 70 % v poľnohospodárskych oblastiach Sin-ťiangu.

Zdroj :

https://www.scmp.com/news/china/science/article/3158417/china-modified-weather-communist-party-marked-centenary-beijing#


Pýtame sa teda najmä rôznych politických elít a "vedcov s mnohými titulmi na ktorých si zakladajú akokeby im tieto tituly garantovali múdrosť", aj na Slovensku, ktorí sa vysmievajú verejne ľuďom, že sú "konšpirátori", či teda aj tieto informácie sú také, že sa budú chytať od smiechu za brucho? Aj toto sú konšpiračné teórie a hoaxy? Kto sú teda tí úbohí a zadubení tiulovaní kreténi?

(česť všetkým výnimkám vedcov aj na Slovensku u ktorých je etika vždy na prvom mieste ... je ich máličko)

Otázkou zostáva, ako tieto procesy ovplyvňovania počasia, ktoré sa môžu javiť na prvý pohľad ako výhodné pre určitú lokalitu z konkrétnych dôvodov (väčšinou zištných stimulov), vníma z vyššieho nadhľadu živý obrí organizmus - Planéta Zem? 

Táto skutočnosť totiž v drvivej väčšine ľudí nezaujíma a nakoniec ani to väčšinou nedokážu objektívne posúdiť, nakoľko tu už sú rozum a intelektuálne akrobacie prikrátke ...  

A je úplne jedno, či si to poniektorí priznajú alebo nie, pretože Planéta Zem sa nemusí pýtať ľudí na ich názory :-), najmä pokiaľ je nimi ignorovaná koristníckym spôsobom konzumného egoizmu ako životným štýlom väčšiny populácie.


© Andrea Svinčiak, www.ariadneknihy.sk, január 2022

© Marian Svinčiak, www.ariadneknihy.sk, január 2022


https://www.ariadneknihy.sk/