CHÚ NÁM ZAKÁZAŤ MYSLIEŤ? TO NAOZAJ?

05.03.2022

Chcú nám zakázať myslieť, nepodarí sa im to! Podnecovatelia kolektívnej nenávisti by už nemali zostať nepotrestaní ...

Aj takéto myšlienky nesie článok Eduarda Chmelára, ktorý zverejnil na svojom facebookovom profile. Pokúsme sa pozorne začítať do tohto jeho textu, ktorý určite má vysokú úroveň pravdivosti, i keď smutných konštatovaní reality na Slovensku v súvislosti s mediálnymi hrami, propagandou a lynčovaním ľudí, blízkych pravde. Veríme, že stále je medzi nami mnoho Ľudských bytostí, ktoré majú rozvinutú schopnosť myslieť nielen kriticky ale aj tvorivo a nefungujú len na základe "autopilota" a podvedomých predsudkov, či vzorcov.


... 

Digitálna oligarchia, ktorá financovala nástup Andreja Kisku, Zuzany Čaputovej, Progresívneho Slovenska a Denníka N, urobila ďalší krok k mentálnemu ovládnutiu krajiny. Syn spoluzakladateľa Esetu Michal Trnka zverejnil včera tzv. zoznam proruských zdrojov, ktorý má vraj pomôcť slovenským štátnym orgánom a inštitúciám v boji proti kremeľskej propagande. Ide jednoznačne o slovenskú verziu mccarthizmu s cieľom zastrašiť, šikanovať a spoločensky eliminovať nepohodlných ľudí z verejného života. Zoznam sa tvári naoko sofistikovane a oháňa sa vlastnou metodológiou, pri podrobnejšom skúmaní však zistíte, že ide o znôšku subjektívnych až komických dojmov, ktoré by neprešli testom ani tých najmenej náročných odborných kritérií. Za podozrivé alebo neprijateľné sa v nich označuje prakticky všetko, čo nezodpovedá oficiálnemu vládnemu naratívu. Veľmi rýchlo zistíte, že do tohto rozsiahleho zoznamu boli nekriticky zahrnutí všetci, ktorí nejakým spôsobom prekážajú západnej propagande bez ohľady na mieru relevancie ich argumentov, tvrdení a faktov. Táto totálna rezignácia na schopnosť rozlišovať medzi neonacistami, boľševikmi, podivínmi a kriticky zmýšľajúcimi osobnosťami a inštitúciami spôsobila, že do rebríčka viac ako 150 "nepriateľov štátu" sa dostali okrem mňa napríklad aj bývalý minister školstva Juraj Draxler, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov, mierové hnutie Zjednotení za mier, ľavicový časopis Slovo, ale aj bývalý poslanec NR SR Ivan Hopta, ktorý zomrel v decembri minulého roka, čo je jednoducho škandalózne.

Už minule som varoval, že táto republika sa blíži do bodu, kedy sa tu nebude dať dýchať. Jedna vec je vojna na Ukrajine, ktorá sa skôr či neskôr bude musieť skončiť zastavením paľby. Ukončiť krviprelievanie je totiž prvoradé a je signifikantné, že si to nechcú uvedomiť práve tí, ktorí vykrikujú, že bojujúcim málo vyjadrujeme podporu a že by sme tam mali posielať ešte viac zbraní. To je proste čisté šialenstvo, ale k tomuto poznaniu sa skôr či neskôr prepracujú aj najväčší fanatici. Druhá vec však je zastaviť vojnu v našich hlavách, ktorá je pre nás na Slovensku nebezpečnejšia ako boje na Ukrajine. Pojmom mccarthizmus sa dnes v odbornej literatúre označuje nielen špecifické obdobie v dejinách Spojených štátov, ale aj prax, v rámci ktorej sa vytvárajú obvinenia z podvratnej činnosti alebo vlastizrady bez ohľadu na dôkazy. Počas mccarthizmu v USA v rokoch 1946 - 1956 boli vykonané dve politické popravy, 11 500 úradníkov bolo prepustených z práce, stovky ľudí bolo zatknutých, 300 osôb sa vyskytlo na čiernej listine Hollywoodu. Medzi obvinenými osobnosťami sa ocitli Albert Einstein, Arthur Miller, Leonard Bernstein, Norman Mailer, ale aj Jiří Voskovec a mnohí ďalší. Niektorí z nich sa rozhodli emigrovať a už nikdy sa nevrátili, medzi nimi aj Charlie Chaplin.

Presne sem smeruje dnešný hon na čarodejnice. Keď sa hudobník Marián Greksa rozhodol opraviť falošnú informáciu, ktorú šírila ukrajinská propaganda, že Rusi zasiahli jadrovú elektráreň (ukázalo sa, že prestrelka sa odohrala v administratívnej budove niekoľko stoviek metrov od reaktora), zástupca šéfredaktora denníka Sme Jakub Filo sa ho rozhodol nahlásiť polícii ako šíriteľa kremeľskej propagandy. Netflix zastavil ruské seriály, medzi nimi aj Annu Kareninovú (lebo všetci vieme, že Lev Nikolajevič Tolstoj bol nebezpečný pacifista ohrozujúci naše odhodlanie bojovať do posledného Ukrajinca, všakáno). 

Spravodajca RTVS v Rusku Matej Šulc bol stiahnutý z Moskvy, lebo by vraj odtiaľ nevedel prinášať nestranné spravodajstvo. No od stola v Bratislave s jednostrannými zdrojmi ho vedieť prinášať určite bude. Nový šéf spravodajstva RTVS Attila Lovász vyhlásil, že by do vysielania nikdy nepozval kontroverzných ľudí, na ktorých nikto nevie reagovať - takže ak je moderátor neschopný a oponent hlúpy, na vine je ten, kto vie formulovať argumenty. A vrcholom všetkého je, keď si RTVS pozve na hodnotenie spravodajstva zamestnanca ministerstva vnútra Daniela Mila, aby jej potvrdil, že to, že je neobjektívna, je v poriadku, lebo ak v spoločnosti existuje na nejakú otázku oficiálne konsenzus, nie je potrebné spochybňovať ho oponentom. Nad tým, že bez hanby spochybňujú základné kritériá klasického žurnalizmu, môžeme iba žasnúť.

Zvyšuje sa kyberšikana mierumilovných ľudí. Jeden z najvýznamnejších slovenských klimatológov Alexander Ač si musel vymazať FB profil, lebo čelil sústredenému masívnemu útoku agresívnych hejterov s ukrajinskými vlajočkami a obával sa o svoju bezpečnosť. Šaňo je jeden z najpríjemnejších a najtolerantnejších ľudí, akých poznám, a fanatici mu znepríjemňujú život iba preto, lebo ako človek so zelenou životnou filozofiou je principiálnym pacifistom - na rozdiel od mnohých predstaviteľov našich zelených mimovládok, ktorým prekážajú jadrové elektrárne, ale paradoxne im neprekážajú jadrové zbrane. Viem, čo prežíva, keďže títo nepríčetní extrémisti sa mi už týždeň vyhrážajú fyzickou likvidáciou. Je pritom príznačné, že v týchto dňoch som dostal vyjadrenia podpory od mnohých ľudí z Českej republiky: okrem iných aj od bývalého ministra zahraničných vecí a predsedu Valného zhromaždenia OSN Jana Kavana, bezpečnostného analytika a signatára Charty 77 Jiřího Schneidera; signatára Několik vět a spoluzakladateľa Občianskeho fóra v ČSAV profesora Václava Horejšího, jedného z najvýznamnejších expertov na medzinárodné vzťahy profesora Oskara Krejčího a mnohých ďalších. Dokonca aj od ľudí, od ktorých by som to nikdy nečakal, ako je bývalý minister vnútra Vladimír Palko. Ale od tzv. slušnoľudí, ktorí ešte pred niekoľkými týždňami falošne vyzývali na dialóg a proti nenávisti nezaznelo ani jedno slovo odsúdenia kyberšikany. Práve naopak. Nepotrebujete viac dôkazov na to, že to s dialógom a slušnosťou nemysleli vážne. Zastať sa svojich, konkrétne prezidentky a vládneho poslanca, nie je prejavom úcty k demokracii, ale lojality k moci. Slušnosť, na ktorú majú nárok len tí, ktorí s nimi súhlasia, je tým najperverznejším prejavom morálneho pokrytectva.

Neúprimne vyzývali na dialóg a zastavenie nenávisti, ale to len preto, aby získali čas na upevnenie autoritatívnej moci. Neurobili pre zmierenie spoločnosti absolútne nič. Naopak, jeden z tých, kto prezidentke Čaputovej robil krovie a ktorý sa jej póze prispôsobil aj stíšeným hlasom, kaviarenský teológ Michal Havran, nás hneď na druhý deň a spôsobom sebe vlastným, označil za "hysterické potkany". A keďže svojho nepriateľa nemôžete naštvať viac ako tým, keď ho ignorujete, šteká po mne každý deň, ale dnes zašiel priďaleko. Sľubujem vám, že toto bezcharakterné, pomstychtivé indivíduum bude znášať trestnoprávne následky svojich krivých obvinení. Viac sa mu však nemienim venovať, lebo si tú pozornosť nezaslúži.

Mám rád metaforu z rozprávky Merlin, v ktorej na konci príde čarodejník do paláca zlej kráľovnej Mab na čele zástupu prostého ľudu. "S týmito ma chceš poraziť? S týmito chceš proti mojej moci bojovať?" vysmiala ho zlá kráľovná. "Nie, Mab," odvetil pokojne Merlin. "Zabudneme na teba." Na to sa otočil a spolu s ľuďmi pomaly odišiel. Šokovaná Mab za odchádzajúcim Merlinom vydesene kričala, aby sa vrátil a otočil, ale hlas jej postupne slabol, až sa rozplynula ako dym... Preto vás tak často vyzývam: nebuďte na mojej stránke vulgárni, neodplácajte im to, neživte zlo. Ukážte im, že, vy, s vašimi obyčajnými, ale poctivými životmi ste silnejší a lepší ľudia ako oni, mediálne celebrity, ktoré kážu o morálke a často nevedia zvládnuť ani vlastné závislosti. Nemusíte prijímať patetické vyhlásenia, ani nikoho vyzývať, stačí, keď im ukážeme, čo je to ozajstná slušnosť a prečo oni nie sú jej nositeľmi. Dlho tú pretvárku nevydržia, poznám ich vnútro, nevedia sa ovládať.

Prečo toto všetko hovorím? Toto rozhodne nie je fňukanie, ako nás obviňuje spomínaný Michal Havran. Len ľudia, ktorí majú v sebe fanatizmus komunistického prokurátora Urválka žiadajúceho najprísnejší trest "bez nejmenšího slitovanání" môžu chápať varovania pred nastupujúcou diktatúrou ako fňukanie. Práve oni, ktorí vystupňovali hysterickú kampaň proti zverejňovaniu mien hlasujúcich poslancov odrazu nechápu, aké nebezpečné je prenasledovanie ľudí za odlišné názory. Všimnite si, že v tomto štáte je už potláčaná akákoľvek polemika, iné názory ako oficiálne sú buď kriminalizované alebo vyhlasované za dezinformácie. Za "kriticky mysliacich" sa u nás označujú obyčajní hejteri, o ktorých sa kontextuálne myslenie ani neobtrelo. 

Nikoho neznepokojuje, že minister vnútra zdôvodnil vypnutie Hlavných správ nejakou nepravdivou informáciou o utečencoch z Blízkeho východu na našich hraniciach. Preboha, otvorte si noviny. Koľko v nich máte denno-denne klamstiev. Napríklad denník Sme ospravedlňuje napadnutie Iraku výhovorkou, že nie je isté, či tam tie zbrane hromadného ničenia naozaj neboli. Kristepane, čo sú toto za argumenty. Okrem toho, že je to lož, v práve - ani v tom medzinárodnom - neexistuje niečo také, že vy musíte dokazovať, že ten, ktorý vás obvinil, nemá pravdu. Musí to dokázať ten, ktorý obviňuje. A vôbec to nie je legálna zámienka na rozpútanie vojny. Prečo ministerstvo vnútra nevypne Denník N? Počas prvej svetovej vojny existovala vojnová cenzúra. Prejavovala sa tak, že problematický článok alebo jeho časť bola vybielená. Ale nikdy neboli zakázané celé noviny. Tento štát už nesie znaky správania diktatúry.

Rovnako chcem zdôrazniť, že to nehovorím preto, že by som mal pred nimi strach, ako mi to podsúva zbabelý exminister obrany Ľubomír Galko. Ubezpečujem ich, že mňa nezastraší nikto a vyhrážky vo mne vyvolávajú presne opačné reakcie, aké by moji nepriatelia očakávali. Vy ste ma označili za extrémne vplyvného a vysoko nebezpečného pre štát? Ako to, že som skončil až na 15. mieste a nie vyššie, cením si sám seba viac, darebáci!

Chcem len všetkých, ktorým sa niečo podobné deje, odkázať, aby sa nebáli. Nerobíte nič zlé. Je správne nepodľahnúť militantnej hystérii. Pretože nech sa deje čokoľvek, nezabúdajte, že mier je najposvätnejšia hodnota ľudstva a neopúšťa sa ani vtedy, keď rinčia zbrane a zúri nenávisť. Naopak, práve vtedy za ňou treba pevne stáť. Myslím si, že najkrajšie to vyjadrila naša olympijská víťazka Nasťa Kuzminová, ktorá sama čelila v posledných dňoch príšerným šovinistickým útokom, z ktorých ostáva rozum stáť. Dovoľte mi preto, aby som zacitoval jej odkaz na sociálnej sieti: "Nech mier, zdravie a ľudský život nikdy nebude podceňovaný a ohrozovaný tak, ako sa to deje teraz." Sám by som to lepšie nenapísal. Všetkým, ktorí dnes čelia útokom za to, že sa odmietajú vzdať svojho presvedčenia alebo sa odmietajú zapájať do mediálnych vojen, vyjadrujem svoju hlbokú solidaritu. Mediálny hulvát Arpád Šoltész vyzýva, aby si ľudí na eseťáckom zozname všetci zapamätali, že sa s nimi po vojne porátajú. Naopak, zapamätajte si tých, ktorí tu vytvárajú atmosféru udavačstva, šikany, útlaku a prenasledovania. Som presvedčený, že raz sa budú za svoje postoje hanbiť. Lebo každé šialenstvo raz pominie. Ale podnecovatelia tejto kolektívnej nenávisti by už nemali zostať nepotrestaní. Musíme sa brániť. Brániť slobodu, brániť demokraciu, brániť sa pred tými, ktorí chcú zneužiť situáciu a premeniť Slovensko na zmilitarizovaný štát a mentálne väzenie. Sme s vami, buďte s nami.

Zdroj: facebook Eduard Chmelár

...

My len konštatujeme, že taká špina ako je v súčasnosti na Slovensku, to tu ešte nebolo, zrejme ani v tejto galaxii nie. Zvrátenosť na zvrátenosť. Bezhodnotoví tupci, mravné kaliky, pokryteckí chrapúni, prázdne hlávky s titulmi až to duní. Vedomie devolúcie a úpadku, poznávanie v úrovni 1, 0, 0, 1. Cítenie srdcom, elementárna logika, výklad pojmov nula bodov, o argumentácii výrokov nehovoriac. Filozofia? Ha, čo by ste ešte nechceli ! 

Čím väčší idiot, tým väčšia hviezda, však? Stačí robiť to, čo vám povie ten, kto vás platí, to je jedno, čo to je, všakáno.

Už aj samotné deti vidia a vnímajú, že čo to tu máme za kreatúry, všade kam sa obzrieš v politickom živote "elít", školstve, vzdelávacom procese, atď. ... Česť výnimkám. 

Kam sa podeli sebaúcta a snaha o vyváženosť Ľudských bytostí na úrovni emócií, intelektu, vôle, intuície, vzostup Vedomia? Horšie ako zvieratá ...

Ešte aj v dejepise totálna propaganda. Dieťa, ktoré túži po pravde a etickej čistote, odolné voči indoktrinácii je väčšinou obeťou šikany. Áno, už u detí nie to ešte u dospelých. Katastrofa.

No jedno vieme, nás nezlomia. Niet tej sily v Stvorení.


© Andrea Svinčiak, www.ariadneknihy.sk, marec 2022

© Marian Svinčiak, www.ariadneknihy.sk, marec 2022

https://www.ariadneknihy.sk/