ZA PENIAZMI A BANKAMI
S MARIÁNOM TKÁČOM
V spolupráci s Ing. Mariánom Tkáčom, PhD. v desiatich polhodinových reláciách navštívime mestá, ktoré sa zapísali do dejín peňazí a bánk, resp. v ktorých sa narodili alebo pôsobili významní bankovníci. Spojovacou niťou jednotlivých častí bude hľadanie najstarších peňazí, najstaršej banky, ako aj najstaršieho žijúceho bankovníka. Na základe skutočných, často zábavných príbehov sa poslucháč dozvie základné informácie z dejín peňazí a bankovníctva.
Vitajte pri počúvaní jedinečnej série podcastov "Za peniazmi a bankami" alebo "od plátna po korunu", ktorú sme pre vás pripravili v spolupráci s Ing. Mariánom Tkáčom, PhD. – historikom, ekonómom a odborníkom na menovú politiku. Táto séria vás prevedie fascinujúcou cestou peňazí na našom území – od dávnych čias výmenného obchodu, cez prvé platidlá, vznik mincí a bankoviek, až po dnešné euro..
Navštívime Kremnicu, Banskú Bystricu a Banskú Štiavnicu. V "zlatej" Kremnici, v Múzeu mincí a medailí zistíme, že v slovenských banských mestách sa v prvej polovici 15. storočia ťažilo 40 % zlata a 30 % striebra na svete a že so slovenskou meďou sú pokryté katedrály sveta, že obchodoval s ňou aj Koperníkov otec.
V kremnickej mincovni sa dozvieme, že tu sa razia nepretržite mince od roku 1338 a že najslávnejšie z nich boli zlaté kremnické dukáty. Všimneme si, že na jednej korune je Kremnická madona, o ktorej sa roku 1992 viedla diskusia medzi poslancami, či je vhodné chytať denne Madonu.
V "medenej" Banskej Bystrici si povieme, že tu založili Turzovci a Fuggerovci najstarší európsky podnik na spracovanie medi v roku 1495, tri roky po objavení Ameriky.
V "striebornej" Banskej Štiavnici bude reč o najstaršej baníckej akadémii, o prvom použití pušného prachu na rozpájanie hornín a vypočujeme si Náckovo rozprávanie o učiteľovi, advokátovi a bankárovi, ako naložia so závetom ich svokra.
V hľadaní najstarších peňazí a banky navštívime Nitru a potom Trnavu, kde sa dozvieme o kostolných pokladniciach na katolíckych farách v 18. storočí. Pristavíme sa pri Bernolákovi, ktorý je na 200 – korune a všimneme si, že Juraj Fándly, autor poučnej spisby pre hospodárov a veselých epigramov, bol aj pokladníkom Učeného tovarišstva.
Pokračujeme v Sobotišti. Tu sa konala 9. februára 1845 oslava 40. narodenín Samuela Jurkoviča a pri tej príležitosti jedenásti občania založili "Spolek gazdovskí," najstaršie peňažné družstvo na európskom kontinente.
Na otázku, či sme teda našli najstaršiu slovenskú banku odpovieme, že nie, pretože banky a peňažné družstvá pracovali na úplne iných princípoch a niektoré z nich spomenieme.
Pokračujeme v Skalici, ktorá sa spája s menom Dr. Pavla Blaha, spolupracovníka Šrobárovho, lekára, vydavateľa "Hlasu," ktorý rozdelil slovenskú spoločnosť na začiatku 20. storočia na mladých "pokrokárov" a starých "svätomartinčanov," ale tiež zakladal úverové družstvá a napokon aj banku a bol správcom Bosákovej Americko – slovenskej banky.
So Skalicou sa však spája aj meno Daniela G. Licharda, organizátora ekonomickej tlače a zakladateľa peňažných družstiev. Prečítame niekoľko myšlienok z Domovej pokladnice, ktorú vydával.
V Hlohovci sa narodil roku 1757 Andrej Kapustáš, ktorý ako 33 – ročný navrhol vo Varšave založiť Poľskú národnú banku. Ako spolupracovník Koščiuška sa dostal do väzenia.
V Hlohovci sa narodil aj Rudolf Návrat, 82 – ročný bývalý pracovník v bankovníctve. Je tento zaujímavý muž, ktorý popísal tisícky strán, keď viedol akúsi kroniku rodu i národa, tým najstarším žijúcim bankovníkom?

Cestou oproti prúdu Váhu ocitneme sa v Novom Meste nad Váhom, kde pôsobil ako lekár Július Markovič, ktorý však v určitom období bol aj akousi nepomazanou hlavou slovenského bankovníctva. Nielenže založil roku 1896 Ľudovú banku v Novom Meste nad Váhom, ale začiatkom 20. storočia organizoval porady slovenských peňažníkov.
Vo vrbovskej filiálke novomestskej Ľudovej banky, v časoch správcovstva Jána Cablka, udiala sa za bieleho dňa roku 1911 "štátna lúpež."
Spomenieme v tejto súvislosti volebné peripetie spojené s Markovičovcami a súdnym sporom v Nitre r. 1903, ktoré však začali v Lubine.
Z Lubiny pochádza Rudolf Haruštiak, ktorý sa v banke staral o zlato a bol pri tom, keď sa šperky, získané od židov, posielali v 50 – tych rokoch do Prahy. Narodil sa roku 1921 a spomína.
Časť ukončíme úsmevným príbehom neuskutočneného, ale pripravovaného duelu medzi Júliusom Markovičom a Milanom Hodžom v roku 1910 v súvislosti s voľbami.