DOBROTY

POTRAVINY, KTORÉ SI MÔŽETE U NÁS OBJEDNAŤ. SÚ OD SLOVENSKÝCH FARMÁROV A VÝROBCOV TU


Špaldová múka sa vyrába zo špaldovej pšenice a na rozdiel od iných obilnín neprešla žiadnym šľachtením, a preto obsahuje vysoké množstvo živín. Na jej výrobu sa používa celé zrno aj jeho obalové časti, ktoré si zachovávajú najviac vitamínov a minerálov, preto sa najčastejšie stretávame s celozrnnou špaldovou múkou. Je tiež odolná a nie je potrebné ju chemicky ošetrovať. Nie je alergénna a je ľahko stráviteľná. Obsahuje vit. A, E, B, kyselinu listovú, bielkoviny, vlákninu, železo, draslík a ďalšie minerály. Podporuje imunitný systém, pôsobí proti anémii, zlepšuje trávenie, znižuje krvný tlak a je účinný proti kardiovaskulárnym ochoreniam. Môžete ho použiť na varenie aj pečenie, zahusťovanie polievok alebo omáčok.

Energia1 470 kJ / 348 kcal 

tuky 3,12 g - z toho nasýtené mastné kyseliny 0,45 g 

sacharidy71,39 g - z toho cukry 0,89 g vláknina 9,19 g 

bielkoviny 13,15 g 

soľ< 0,0025 g

Včelí med je prírodný produkt s bohatým obsahom vitamínov, fermentov, mikroelementov a iných pre človeka prospešných látok.

Ak ste sa rozhodli osladiť si život medom, možno treba ešte spomenúť, že je dôležité, aby včelstvá neboli liečené antibiotikami, pretože sa následne dostávajú priamo do medu.

Pár zaujímavostí o mede:

  • kombinácia medu s citrónovou šťavou je nielen výborným pomocníkom pri prechladnutí, ale aj pri chorobách srdca, napr. pri nepravidelnosti srdcového rytmu,
  • medovicové medy, teda medy, ktoré sú "zozbierané" z ihličnatých stromov, pomôžu pri vysokom krvnom tlaku a dokážu ho znížiť. Med totiž obsahuje acetylcholín alebo len cholín, ktorý rozširuje cievy. Tieto medy sa používajú aj pri liečení pacientov s chorými obličkami alebo v prípade chorých na pľúca (TBC),
  • osobitnú skupinu tvoria kvetové medy, ktoré sa odporúčajú najmä pre deti a pre ľudí po ťažkých operáciách a úrazoch. O mede je známe, že pomáha pri obnove ľudského tkaniva.


Bylinný čaj je zmesou sušených bylín a kvetov. Tieto čaje majú preventívne alebo liečebné účinky. O aký účinok ide, záleží na zvolenom čaji a obsahu použitých byliniek. Bylinné čaje môžete teda vyberať nielen podľa chuti, ale tiež podľa účinku na organizmus.

Príroda nám pomáha. Stačí si vybrať tú správnu kombináciu bylín na zmiernenie problémov. Čajom si pomáhame s problémami, ktoré prinesla moderná doba.