TAK AKO TO JE TEDA S TÝMI CENAMI ENERGII NA SLOVENSKU? KTO SÚ AMATÉRI A DILETANTI?

15.02.2022

Toto je krízová téma, ktorá trápi každého obyčajného človeka na Slovensku. Máme s tým aj my konkrétnu skúsenosť. Zatiaľ sme sa bez problémov vysporiadali s SSE, a.s. a nemáme problém ich žalovať, pokiaľ sa "nespracú do kože". Vždy je to o tom, že sa nenecháte vydierať a nemáte strach. A pracujete na sebestačnosti. Tvorivosť nemá hranice, mala by byť však v rovnováhe s etikou a to je náročné.

Práve keď si uvedomíme, ako naše elity vo vláde bez hanby dokážu stvárať špinavosti obludných rozmerov, ktorými zasahujú do našich životov sa pýtame na príčinu. Aj v tomto prípade, čo sa týka ceny elektrickej energie. Kde je príčina? Prečo sa deje to, čo sa deje? 

Politika je špinavosť, panské huncútstvo, túžba po moci, nazvyte si to ako chcete. Kultivovaní štátnici a politická kvalita, ktorá nesie zmysel pre podporu života, spolupráce, evolúcie, hodnotového rastu a vyššieho Vedomia, to je už iné kafe a najmä veeeľmi zriedkavé. Ale stále sa dá zlepšovať. Pokiaľ však politika a hlúpa arogancia peňazí, bude chcieť dirigovať skutočným odborníkom a fachmanom, tak nech sa páči. Máme to tu ... 


Vzhľadom k náročnosti tejto témy, vítame vystúpenie hosťa Ing. Jozefa Holjenčíka, dnes 15. ferbuára 2022 na internetovom rádiu INFOVOJNA, ktorý je nepochybne odborníkom s dlhodobou praxou. Bol šéfom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Môžete si to vypočuť od 79:35 min. záznamu z archívu.

Pán Holjenčík okrem iného podrobne vysvetlil to, čo bežní ľudia nemajú možnosť vedieť, aké zásadné anomálie vytvárajú naši odborníci v politike najmú pri cenotvorbe a kalkuláciách nákladov ...

...

Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andrej Juris poukazuje na analýzu trhov, z ktorej vyplýva, že ceny elektrickej energie zásadne neklesnú.

Šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v utorok na výbore NR SR pre hospodárske otázky predstavil odhady cenového rastu v budúcom roku.

"Keď pozrieme do budúcnosti, pre zraniteľných odberateľov, ktorí majú právo na regulované ceny, sú predmetom diskusie o zmene zákona na prvom mieste definície regulovaných zákazníkov. Či už sú to bytové kotolne, verejné inštitúcie a podobne. Dáždnik regulovaných cien bude rozprestrený aj na týchto odberateľov," vyhlásil Juris.

Na výbore v diskusii sa vyjadril aj k cenám energií na budúci rok. "Očakávaný cenový vývoj do budúcna je jasný, trhy indikujú, že ceny zásadne neklesnú. Budeme preto čeliť tomu, že cenové hladiny budú podobné ako koncom minulého roka, poklesy trhových cien očakávame až koncom rokov 2023, 2024," oznámil.

Ako sa to premietne do cien? Juris sa vyjadril, že na Úrade robia analýzu, ako by sa reálne trhové ceny premietli do regulovaných. Prvé odhady sú však pesimistické.

"Ceny vyzerajú vysoko. Ak sa nič nezmení, regulovaná cena pre domácnosti - elektrina - je aktuálne, dnes, 62€ za megawatthodinu, trhová je ale 120€ za megawatthodinu a viac. Komodita by išla o 100 percent hore. Ak sa nič nespraví, tieto trhové ceny sa skôr či neskôr premietnu aj do regulovaných," uzavrel Juris. Témou sa má regulačný úrad, ako aj poslanci zaoberať v ďalších rokovaniach.


Zdroj: pravda.sk / InfoVojna


© Andrea Svinčiak, www.ariadneknihy.sk, február 2022

© Marian Svinčiak, www.ariadneknihy.sk, február 2022

https://www.ariadneknihy.sk/