PLANÉTA ZEM a Voda ako zdroj života (3. časť)
V treťom článku na túto tému sa pozrieme konkrétnejšie v rámci danej problematiky opäť na Slovensko a susedné Čechy. Vždy je možné nájsť malú časť cesty pre pozitívnu víziu, ktorá posunie vývoj aspoň sčasti priaznivým smerom ... Uvedieme niekoľko zásadných impulzov prenesených aj z duchovného pozadia sveta pre priaznivý vývoj ...
Ochrana vodných zdrojov je kľúčová. Ich kontaminácia totiž vplýva na vytváranie nežiadúcich vplyvov na genetický reťazec v Prírode. Ide o súvislosť s používaním substancii a chemických látok proti škodcom, novým druhom agresívnych živočíchov a rastlín. Jasným prirodzeným princípom je mať na mysli najčistejšiu ekologickú stopu každého z nás. Viesť k tomu už deti od najútlejšieho veku celistvým prístupom, častým pobytom v Prírode. Aby ju vnímali ako svoju súčasť nielen na školskom vyučovaní, ale skutočne, prirodzene, cítili, že ako ľudské bytosti sú rovnocennou súčasťou Prírody.
Postrehy? Napríklad používanie sulfánových látok v rámci pracích prostriedkov viedlo k vytvoreniu podmienok priamo ideálnych pre rozšírenie siníc, ktoré zamorili prevažnú časť stojatých vodných tokov. Alebo veľká časť odpadu pri biochovoch (keida) sa nedá likvidovať jednoduchým spôsobom, ani v spaľovniach odpadu. Vytvára to obrovský tlak na prienik do spodných zdrojov hĺbkovej vody. Ide teda o ochranu povrchovej vody a aj spodných zdrojov pitnej vody zo strany ľudskej civilizácie.
Na základe viacerých pravdivých zdrojov poznania, Planétu Zem nevynímajúc, je možné konštatovať, že na Slovensku a aj v Českej republike bude nevyhnutné v rámci priaznivého vývoja do roku 2035 s výhľadom do roku 2050 realizovať investície do podstatnej a rozsiahlej rekonštrukcie vodovodných a zásobovacích systémov vodných diel v rozsahu niekoľkých desiatok miliónov eur (v Čechách niekoľko miliárd českých korún). Niet pochýb o tom, že na Slovensku máme v konkrétnych mnohých lokalitách staré nekvalitné potrubia, ktoré rozvádzajú pitnú vodu po veľkých územiach a vôbec nič sa s tým zatiaľ nerobí.
Niektoré trasovania boli zhotovené v 50., 60. rokoch minulého storočia z materiálov, ktoré už v súčasnosti pochopiteľne neobstoja z viacerých dôvodov. Správcovské spoločnosti a ich majitelia (akcionári), napríklad VEOLIA sa tvária, že všetko je úplne v poriadku. Diletantský prístup, stagnácia, ktoré nemajú nič spoločné so snahou o pozitívny posun vo vývoji. Pozrite sa na sústavné poruchy prasknutých potrubí a z toho vyplývajúce obmedzenia v doprave v rôznych mestách a obciach na Slovensku. Nehovoriac o tom, že na Slovensku máme v súčasnosti mnoho obcí, kde chýba verejný vodovod, či kanalizácia. Toto je tá progresívna green deal degenerácia z Bruselu ?
Každému jednotlivcovi by malo na tom záležať. VODA JE ŽIVOT !!! Konkrétne na Slovensku by sme mali ísť vzorom, osobným príkladom a jednoznačne požadovať od správcov verejných vodovodných sietí ich INOVÁCIU. Alebo sa skúsme opýtať: Prečo prišli na Slovensko ako zahraničný investor v tejto oblasti? Aký je ich úmysel? Z čoho vychádza? Aké sú priority vo výhľade ich existencie?
Aká je kvalita pitnej vody, za ktorú platíme? To sa týka najmä obyvateľov, ktorí žijú v Bytových domoch v mestách ale aj dedinách, kde sa nachádza verejná vodovodná sieť. Opakovane sme v minulosti videli rozbory vôd v panelových domoch, to je katastrofa. Povedia vám, kúpte si filter ! Áno, avšak ľudia platia zo vodu, ktorá má byť pitná a má spĺňať požadované parametre.
Myslíte si najmä štátni úradníci, že schovávanie sa za regulatívy a vyhlášky, ktoré stanovujú prípustné hodnoty kvalitatívnych parametrov pitnej vody postačia? Každý si bude kupovať filtre na vodu, za ktorú platíme? Aké sú tie prípustné hodnoty? Kto ich stanovuje? Na základe akých kritérií? Môžeme sa pýtať ďalej ...
Náš prístup ako ľudskej civilizácie sa odzrkadlí odpoveďou samotnej Prírody a Planéty Zem. Je prirodzené s vzostupom čistoty a ľudskosti VODU CHRÁNIŤ.
Pokiaľ nepristúpime k danej problematike na Slovensku a v Čechách vzorom, postupne sa nevyhneme určitej kontaminácii pitnej vody a to nielen povrchovej, ale aj spodnej podzemnej.
Planéta Zem má aj zdroje podzemnej kvalitnej pitnej vody priamo na Slovensku okrem tých, ktoré sú využívané. Pochopiteľne, Nové zdroje podzemnej pitnej vody však nebudú "sprístupnené" pri momentálnej etickej a mravnej úrovni obyvateľstva a jeho prístupu k životnému prostrediu. Priznajme si, zatiaľ si ich nezaslúžime ...
"Koktail", namiešaný z chemických látok, ktorým sústavne zaťažujeme Prírodu a Planétu Zem, životné prostredie a VODU, nám môže pripraviť nepríjemné prekvapenia aj v súvislosti s genetickou štruktúrou organizmov. Naše fyzické telá sú zložené väčšinou z vody. Sústavný hazard a mravný úpadok, ktorý sa prejavuje aj v znečisťovaní vody, môže zasiahnuť do genetickej štruktúry človeka, nevynímajúc nové choroby, metabolické procesy anomálii vrátane rozvoja rôznych druhov ochorení v ľudskom organizme. Podľa vedeckých štúdií je rizikovým práve zvýšený prienik dusičnanov do vodných zdrojov. Damoklov meč sme si zavesili nad seba ako civilizácia tým, že drancujeme bezohľadne Prírodné zdroje, ktoré si suverénne privlastňujeme ako "koruna tvorstva". Lenže tieto prírodné zdroje nie sú naše, vážení. Bol nám umožnený k nim láskavý prístup, aby sme harmonicky spolupracovali s Prírodou a Planétou Zem. A my, ľudia?
Nie pochýb o tom, že potrebujeme úplne nové technológie čistenia vôd a celkovú zmenu prístupu k zdrojom vody na Planéte Zem nielen odbornosťou, ale najmä etikou, mravnou čistotou, nevynímajúc časový rozmer týchto procesov.
Aj napriek vyššie uvedeným skutočnostiam je možné pozitívne konštatovať, že Slovensko a Česko stále patria medzi krajiny s pomerne vysokou kvalitou vody v porovnaní s priemerom EÚ. Máme však pred sebou veľmi rizikové línie.
Z á v e r :
Impulzy Planéty Zem napríklad považujú za zásadné a kľúčové ... Čo bude znamenať pre nás ľudí postupné roztápanie alpských ľadovcov? ... z hľadiska výroby elektrickej energie, zásobovania pitnou vodou, zavlažovania, atď ...? Bez najmenších pochybností je jednoznačné, že prevažná väčšina zdrojov pitnej vody, ale aj systémov, ktoré dnes zabezpečujú zásobovanie vodou, bude nevyhnutne musieť prejsť radikálnou priaznivou zmenou v časovom horizonte najneskôr do roku 2030 - 2035 ... Nezmyselné a degeneratívne projekcie green deal z EÚ, ktoré šíria rôzne monštrá a zrúdy, sú anomáliami, ktoré ničia život. Pokiaľ nebudeme riešiť ihneď to podstatné, ako je pitná voda a jej harmonická distribúcia v kolobehu Prírody, v európskom priestore budeme mať aj ďalšie problémy než je len nedostatok ropy z Ruska ... Slovensko má z toho pohľadu mimoriadne výhody, avšak určite nie je možné ignorovať pre budúci priaznivý vývoj aj spoluprácu s Ruskou federáciou a ďalšími krajinami blízkeho východu ...
... pokračovanie v štvrtej časti ...
© Andrea Lavenda, www.ariadneknihy.sk, august 2024
© Marian Lavenda, www.ariadneknihy.sk, august 2024