KEĎ DILETANTI LIKVIDUJÚ EKONOMIKU A SPOLOČNOSŤ ...

16.03.2022

Docent Peter Mihók a priemyselník Vladimír Soták sú nepochybne skúsenými ľudskými bytosťami s potrebným nadhľadom, odbornosťou a profesionalitou. Mali sme možnosť sa s nimi stretnúť osobne niekoľkokrát v minulosti v rámci aktivít SOPK. Vieme teda, aká je úroveň a pravdivosť týchto pánov, vieme o čom hovoria.

Práve v posledných dňoch sa vyjadrili aj títo páni k problematike ekonomických parametrov v architektúre súvislostí opierajúc sa o bilanciu energetických vstupov potrebných pre priemyselnú výrobu v konkrétnych prípadoch. Ich predpoklady a obavy je možné považovať za relevantné a objektívne predvídateľné.


Ich obavy a predpoklady, ktoré vychádzajú z produktov diletantstva a krátkozrakosti, či zadubenosti "odborníkov" vo vedení štátu SR, je možné si prečítať aj tu :

...

SOPK a Klub 500 vedené Petrom Mihókom a Vladimírom Sotákom kritizujú najmä aktuálne vyhlásenia o možnom zastavení dodávok ruskej ropy a ruského plynu.

Devastačné následky pre slovenský priemysel a dlhodobé zhoršenie životnej úrovne ľudí na Slovensku. Priemyselníci združení v Slovenskej obchodnej a priemyselnej komore (SOPK) a Klube 500 varujú pred neuváženým zastavením dodávok plynu a ropy z Ruska.

Po okamžitom odstavení dodávok ruskej ropy a zemného plynu by došlo podľa nich k reťazovej reakcii a odstavovaniu jednej fabriky za druhou. To by znamenalo ohrozenie pracovných miest v slovenskom priemysle, kde je zamestnaných 600-tisíc ľudí. Zároveň vyzývajú vedenie štátu, aby s nimi všetky záležitosti týkajúce sa ekonomiky konzultovalo.

O zbavenie sa závislosti od ruských energií sa zasadzuje aj Slovensko. Vrcholní politickí predstavitelia dokonca patria k tým politikom, ktorí zastávajú najráznejšie stanoviská. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) na summite lídrov Európskej únie vo Versailles vyhlásil, že Slovensko by sa mohlo úplne odstrihnúť od ruských energonosičov.

Prezidentka Zuzana Čaputová má podobný postoj. Podľa nej všetky štáty Európskej únie vrátane Slovenska potrebujú čo najskôr znížiť svoju energetickú závislosť od ruského plynu a ropy. Kto v súčasnosti ešte stále hovorí o tom, že Slovensko by na ruskom plyne malo zostať naďalej závislé, koná proti záujmom Slovenska a priamo ohrozuje bezpečnosť občanov, šokovala v piatok Čaputová svojim vyhláseniami. "Spoločným nákupom všetkých krajín EÚ pritom môžeme docieliť prijateľné ceny plynu. Znížením dodávok ruského plynu zároveň obmedzíme schopnosť Ruska financovať vojnu na Ukrajine a presadzovať svoje politické a teritoriálne požiadavky voči ďalším štátom prostredníctvom sily," uviedla prezidentka.

Odstavovanie jednej fabriky za druhou

SOPK a Klub 500 vedené Petrom Mihókom a Vladimírom Sotákom kritizujú najmä aktuálne vyhlásenia o možnom zastavení dodávok ruskej ropy a ruského plynu. Okamžité zastavenie dovozu ruského plynu a ropy je podľa nich založené na nerealistických predpokladoch a prepočtoch. "Treba mať chladnú hlavu, aby sme vo finálne cez sankcie nesankcionovali samých seba," povedal predseda SOPK Peter Mihók.

Ako ďalej uviedol výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor, Slovensko je krajinou najviac závislou od dodávok ruskej ropy, v prípade ruského plynu je na 4. mieste. Z toho dôvodu je podľa priemyselníkov absolútne nereálne v súčasnosti hovoriť o zastavení dodávok. Takéto rozhodnutie by malo podľa nich ničivé dôsledky a spôsobí hospodársky kolaps. Predstavitelia priemyslu žiadajú vládu, by neprijímala v tejto veci žiadne návrhy bez toho, aby bola krajina najskôr pripravená na realizovateľné alternatívy.

Šéf železiarní Podbrezová a predseda klubu 500 Vladimír Soták ilustroval, čo sa stane, ak ruský plyn na Slovensko nebude ďalej tiecť. "Buď tu bude plyn, alebo nebude, buď pôjde ekonomika, alebo nepôjde," zhodnotil stručne. Ak by sa dodávky plynu zastavili, celá fabrika v Podbrezovej zastane, pretože im vyhasnú pece.

"Budeme musieť odstaviť technológie a prestaneme vyrábať," pokračoval Soták. Potom im podľa neho neostane nič iné, len poprosiť zamestnancov, aby dokončili prácu, urobili za sebou poriadok, išli sa osprchovať a odišli domov. "Naspäť by sme ich zavolali až vtedy, keď budeme mať znovu plyn," dodáva Soták.

Železiarne Podbrezová sú pritom dôležitý horehronský zamestnávateľ, ktorý dáva prácu pre zhruba tritisíc ľudí. Líder fabriky tiež upozornil na to, že takých "Podbrezových" je na Slovensku niekoľko desiatok. "Kto sa prihlási k zodpovednosti, keď vypnú dodávky plynu a bude sa prepúšťať?" pýta sa Soták, ktorý sa aj prostredníctvom svojho podnikateľského združenia Klub 500 snaží apelovať na predstaviteľov vlády, aby s nimi viac komunikovali v otázkach ekonomiky.


Proti okamžitému zastaveniu dodávok ropy a plynu z Ruska je aj šéf Dusla Šaľa Petr Bláha. Fabrika, ktorá patrí koncernu Agrofert rodiny českého expremiéra Andreja Babiša, odoberá najviac plynu na Slovensku, čo je zhruba 10 až 11 percent celkovej spotreby. Ten je pre chemickú fabriku kľúčový pri výrobe hnojív pre poľnohospodárov či roztoku močoviny Adblue, ktorá slúži motoristom na znižovanie emisií naftových vozidiel. Kvapalina je potrebná tiež napríklad do sanitiek, do policajných, vojenských či nákladných áut. Využívajú ju tiež vozidlá mestskej hromadnej dopravy.

Šéf Duslo Šaľa: Zahraniční výrobcovia Adblue už odstavujú výrobu - video TU


Keď vlani na jeseň ceny plynu dramaticky vzrástli, šalianska fabrika zredukovala výrobu na technické minimum. Vtedy dokonca hrozilo, že Slovensko nebude mať dostatok Adblue. Petr Bláha pre denník Pravda tvrdí, že ceny plynu sú aj v súčasnosti také vysoké, že sa im výroba ekonomicky neoplatí. "Postupne začíname znižovať spracovanie tak, aby sme sa veľmi skoro priblížili k hranici technického minima," vysvetľuje s tým, že budú ďalej čakať, ako celá situácia na energetickom trhu dopadne. "Pokiaľ dôjde k odstávke plynu, tak nastáva vyššia moc a nebudeme tak schopní dodávať, lebo spotreba plynu je taká vysoká, že sa nedá hovoriť o alternatívnych dodávkach," dodáva.

Slovensko podľa neho nemôže byť jediná krajina v EÚ, ktorá žiada odpojenie od energetických zdrojov z Ruska. Podľa neho by sme mali nasledovať kroky krajín ako Francúzsko či Nemecko, ktoré tvrdia, že nie je nutné sa odstrihnúť od ruských dodávok. Nemecko chce do konca tohto roka ukončiť dovoz uhlia a ropy z Ruska, s plynom však naďalej počítajú. Nemecko, ktoré spolu s Ruskom vybudovali niekoľkomiliardový projekt plynovodu Nord Stream 2 na dne Baltského mora, naďalej odmieta okamžité prerušenie dodávok ruského plynu.

Okamžite sa odstrihnúť nevieme

Ministerstvo hospodárstva v reakcii uviedlo, že nie je možné sa zo dňa na deň odstrihnúť od ruských energetických dodávok."Treba si uvedomiť, že Európa by sa vedela odpojiť od ruských dodávok energií v priebehu jedného roka za predpokladu, že by sa znížila spotreba plynu o 15 percent a naplno využili všetky kapacity na skvapalnený plyn," odpísalo tlačové oddelenie ministerstva hospodárstva. Podľa rezortu Slovensko všetky kroky a prípadné rozhodnutia v oblasti energetiky koordinuje s členskými krajinami EÚ.

Znižovanie závislosti od dodávok plynu či ropy z Ruska je správny krok a má plnú podporu slovenskej vlády, uviedla v reakcii na slovenských priemyselníkov hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková. Ako ďalej dodáva, Rusko používa tieto suroviny ako "energetickú zbraň" pri presadzovaní svojich geopolitických záujmov, pričom tieto záujmy nie sú totožné so záujmami EÚ. Rezort hospodárstva má podľa nej v spolupráci s patričnými sektormi vypracovať presný návrh, ktorý bude následne predstavený vláde. "Cieľom je v maximálnej miere chrániť domácnosti i priemysel a zároveň vytvoriť stav, keď žiadny dodávateľ surovín a energií do EÚ, a špeciálne to platí pre imperialistické Rusko, nebude mať takú moc, aby podkopával suverenitu a demokratické hodnoty EÚ," povedala.

Celá tlačová beseda TU


Zdroj: pravda.sk / YouTube / InfoVojna

...

Niet pochýb o tom, že stanoviská vyššie uvedených kompetentných odborníkov z dlhoročnou praxou sú opodstatnené. Ako pokračoval Vladimír Soták ďalej vo svojom vstupe:

Čo sú to za kecy? Čo sú toto za kecy?!, reaguje Soták na Čaputovej vyhlásenie, že ľudia obhajujúci závislosť na ruskom plyne konajú proti záujmom Slovenska a ohrozujú bezpečnosť občanov. Ak plyn nebude, prezidentka bude chodiť kočom, ako za čias Márie Térezie!, dodal šéf Klubu 500

SOPK a Klub 500 vedené Petrom Mihókom a Vladimírom Sotákom kritizovali od reality odtrhnuté vyhlásenia prezidentky Slovenskej republiky o možnom zastavení dodávok ruskej ropy a ruského plynu.

Zastavenie dovozu ruského plynu a ropy je založené na nerealistických predpokladoch a prepočtoch a pre slovenský priemysel môže byť likvidačné. V konečnom dôsledku bude znamenať katastrofálne dlhodobé zhoršenie životnej úrovne obyvateľstva nielen Slovenskej republiky, ale celej Európskej únie. Uvádza vo svojom stanovisku občianske združenie Klub 500.

Predseda združenia zamestnávateľov Vladimír Soták na utorkovej tlačovej konferencii vyhlásil, že kampaň, ktorá je založená proti dovozu ruského plynu a ropy je založená na nereálnych základoch a tvrdí, že ak by Slovensko prestalo s ich dovozom, prinieslo by to pre slovenský priemysel katastrofálne následky. Klub 500 označil danú situáciu doslova za alarmujúcu:

"Situácia je o to alarmujúcejšia, že sa tieto úvahy prezentujú v období, kedy ešte stále rezonujú negatívne dopady pandémie spojené s rastom cien vstupov a narušením dodávateľsko‐odberateľských reťazcov."

Predseda združenia Klub 500 Vladimír Soták ostro reagoval vyjadrenie zo strany kancelárie prezidentky Zuzany Čaputovej: "Nech povie hocikto, hocičo. Nech ide cestou akou chce, ale tu je otázka, že či budeme mať plyn a budeme robiť, alebo plyn mať nebudeme a robiť nebudeme!

Soták reagoval aj na stanovisko prezidentky v ktorom sa uvádza, že kto tvrdí, že Slovensko by malo byť závislé na ruskom plyne, koná voči záujmom krajiny: "Čo sú to za kecy, kto si toto dovolí povedať! Buď tu bude plyn alebo tu plyn nebude. Ak plyn nebude a nebude fungovať ekonomika, ani prezidentka nepôjde lietadlom, ale bude chodiť kočom, ako za čias Márie Térezie!" ostro reagoval predseda Klubu 500 na stanovisko kancelárie prezidentky Čaputovej.

Viac je možné vidieť vo VIDEU

Klub 500 žiada vládu, aby nepodporila neuvážané návrhy

"Žiadame, aby Slovenská republika nepodporila v Európskej únii tieto neuvážené návrhy, nakoľko by dlhodobo poškodili nielen ekonomiku Slovenska, ale aj ekonomiku celej Európskej únie. Žiadame, aby sa neprijímali v tejto veci žiadne návrhy bez toho, aby bola SR najskôr pripravená na realizovateľné alternatívy."

"Všetci si prajeme, aby sa vojna na Ukrajine skončila čím skôr a najmä aby bola ukončená diplomatickou cestou. Ukrajina, Európa ani svet vojny nepotrebujú." dopĺňa vo svojom stanovisku združenie zamestnávateľov Klub 500. 

Viac vo VIDEU TU

Vyzývajú prezidentku Čaputovú a premiéra Hegera

"Vyzývame prezidentku Slovenskej republiky, vládu Slovenskej republiky na čele s premiérom Eduardom Hegerom, aby všetky záležitosti týkajúce sa ekonomiky konzultovali s tými, ktorých sa tieto rozhodnutia dotýkajú, teda so zástupcami slovenského priemyslu a hospodárstva."


"Premiér Eduard Heger na summite lídrov Európskej únie vo Versailles totiž deklaroval, že si vie predstaviť jednoznačné odstrihnutie sa EÚ od ruských energetických zdrojov s cieľom dosiahnuť energetickú nezávislosť Európy od Ruska," uvádza Klub 500 vo výzve vládnym predstaviteľom.

Celá tlačová beseda TU


O devastačných následkoch pre slovenský priemysel a dlhodobom zhoršení životnej úrovne ľudí na Slovensku neuváženým zastavením dodávok plynu a ropy z Ruska sa dozviete aj v článku TU

Zdroj: ereport.sk / YouTube / InfoVojna

...

Keď si pozorne preštudujete a vypočujete vyššie uvedené skutočnosti, opýtajte sa sami seba, či je toto normálne, čo tu stvárajú Heger a Čaputová? Podobne aj vyjadrenia p. Sotáka na adresu nových eurokomisárov, ktorí sú známi svojou tuposťou.  Rezonančne to pasuje k našim elitám ...

Niet pochýb o tom, že nesiahajú ani po členky odbornosťou takým persónam ako je napríklad Vladimár Soták. Predstavte si, tie absurdnosti a šialenstvá, ktorými vedú Heger a Čaputová celé Slovensko to totálneho kolabsu vo všetkých oblastiach života. Tu nejde len o demokraciu, či nejakú štátnosť, tu ide o totálnu devastáciu všetkého, čo sa tu vybudovalo, rozklad spoločnosti ako takej, pošliapanie princípov ľudskej dôstojnosti a morálnych hodnôt podporujúcich život nevynímajúc.

Ďakujeme za lekciu, ktorú udelili predstavitelia KLUBU 500 aj spolu s ďalšími kolegami, sme však skeptickí, či kompetentní dotknutí majú k dispozícii celkový rozsah dostatočného potenciálu, aby vôbec pochopili závažnosť situácie.

© Andrea Svinčiak, www.ariadneknihy.sk, marec 2022

© Marian Svinčiak, www.ariadneknihy.sk, marec 2022

https://www.ariadneknihy.sk/