DEGRADÁCIA - ČO TO JE A  AKO JEJ PREDCHÁDZAŤ?

12.11.2022

Mnohí z nás často počuli frázu o niekom, koho poznáme: "Úplne degradoval, klesol." Občas vidíme na ulici zbité špinavé osobnosti, od ktorých sa snažíme odvrátiť zrak. Čo je degradácia osobnosti a ako sa jej vyhnúť, pochopíme.

Čo je degradácia osobnosti

Pojem "degradácia" sa nachádza nielen v psychológii. Znamená regresiu, reverzný vývoj. Vec, predmet alebo jav stráca svoje pozitívne, progresívne vlastnosti, skĺzne na nižší stupeň vývoja.

Degradácia osobnosti je strata psychickej stability človekom, úplný pokles alebo výrazné oslabenie pracovnej schopnosti a aktivity, minimalizácia získaných zručností a etických postojov.

Trpí nielen intelekt človeka, ale aj jeho zmyslovo-emocionálna sféra. Nielenže mizne všetok záujem o štúdium predmetov materiálneho sveta, získavanie nových zručností a schopností, ale aj tie existujúce strácajú na význame.

Človek prestáva cítiť radosť, nepreberá zodpovednosť za svoj život a životy blízkych. Vaše vlastné emócie a emócie iných prestávajú byť dôležité.

Kolaps osobnosti často nastáva s vekom, ale môže začať aj v funkčnom zrelom období. Existuje mnoho príkladov, keď človek zostáva aktívny a jasný v starobe a mladí ľudia zostupujú do stavu primátov.

Degradovaný človek sa prestáva rozvíjať ako osoba, výrazne sa znižuje prah povoleného, ​​morálne normy prestávajú ovplyvňovať činy a činy. Fyzicky je taký človek živý, ale duchovne je jeho osobnosť už mŕtva.

Poníženého človeka možno identifikovať podľa vonkajších znakov: zhrbený, neupravený, špinavý odev a obuv, nadmerná plnosť alebo chudosť.

Okruh záujmov jednotlivca sa zužuje na úroveň uspokojovania primárnych biologických potrieb, hovoríme o prežití človeka ako druhu.

O dôvodoch degradácie si povieme nižšie, ale počas života je potrebné venovať sa vlastnému rozvoju - fyzickému, intelektuálnemu i duchovnému. Aktívny človek, ktorý má na tejto zemi úlohy a poslanie, si až do konca života udrží stav progresívnych zmien.

Nechuť k vlastnej osobnosti, nedostatok rozvoja vedú k degradácii až úplnému kolapsu ľudskej podstaty.

Hlavné príčiny degradácie osobnosti

Dôvody kolapsu osobnosti môžu byť rôzne, všetky sú pre človeka škodlivé. Uveďme hlavné zložky vedúce k degradácii.

Osamelosť a strata blízkych

Situácia degradácie je charakteristická pre väčšinu osamelých ľudí. Možnou príčinou osamelosti môže byť smrť alebo odchod blízkych, príbuzných. Stáva sa, že nielen príbuzní po krvi, ale aj priatelia nie sú nablízku: môže dôjsť k hádke, kvôli veku môžu zomrieť svedkovia mladosti.

"Je to nudné aj smutné a nie je komu podať ruku..." Človek nemá absolútne s kým zdieľať pocity a emócie. Cíti svoju bezcennosť a zbytočnosť, považuje sa v tomto svete za nadbytočného. Odtiaľto vyrastá nechuť žiť, zlepšovať sa, starať sa o seba. Na pozadí osamelosti sa často vyskytujú depresie a samovražedné sklony.

Sociálna izolácia

Regresia môže nastať v situácii vypnutia človeka zo spoločnosti. Stratí sa práca alebo dôjde k odchodu do dôchodku a človeku sa zdá, že úplne vypadol z aktívneho života.

Každý deň si zvykol vstať, dať sa do poriadku, pripraviť raňajky a odísť do služby. Pracovné záležitosti, komunikácia s kolegami, život tímu dávali životu zmysel a plnosť.

Po prepustení je človek v pokľaku, nevidí zmysel ďalšej existencie. Zvyčajná rutina života a tok myšlienok je úplne porušený. Je dobré, ak existuje rodina , v ktorej môžete cítiť svoju potrebu a hodnotu: prekvapte novými jedlami, postarajte sa o svoje vnúčatá. Ak členovia rodiny chýbajú alebo neposkytujú podporu, môže začať degradácia.

Lenivosť a apatia

K osobnej regresii často dochádza v dôsledku elementárnej lenivosti človeka, jeho neochoty namáhať sa a vôbec sa niekam pohybovať. Začína sa vyhýbať úlohám, ktoré si vyžadujú námahu alebo zodpovednosť.

Jednotlivec môže pracovať súčasne, ale tak, aby chcel ísť čo najskôr domov. Doma sa tiež nesnaží nič robiť: upratovanie, varenie, dostupné opravy bývania - zostávajú mimo centra pozornosti.

Takýto človek je tiež lenivý vychádzať medzi "ľudí", športovať, vychádzať do prírody. Údelom takéhoto jedinca je konzumácia piva s hotovými polotovarmi pred televízorom pri sledovaní programov a programov, ktoré nezabezpečujú žiadnu potravu pre myseľ a ducha. Táto zábava je tiež niekedy dobrá pre duševné zdravie, ale vo veľmi malých dávkach ako spôsob, ako zmierniť fyzickú alebo duševnú prepracovanosť.

Nízka sebaúcta a pocit viny

Stáva sa, že človek niekoľkokrát za sebou zlyhá v rôznych oblastiach života - osobnej i (alebo) pracovnej. Sebaúcta u niektorých z nás v takýchto situáciách prudko klesá, objavuje sa nedôvera v seba a svoje silné stránky.

Niektoré zlyhania ich prinútia zatnúť zuby a znova vstať, znova sa pokúsiť dosiahnuť cieľ, iné sú dohnané do depresie. Človek sa začne znova a znova obviňovať za všetky problémy, analyzuje chyby a chyby.

Slávny psychológ Abraham Maslow identifikoval štyri fázy procesu ľudskej degradácie :

  • Prevzatie zodpovednosti za svoj vlastný život. Jednotlivec si vyvinie psychológiu "pešiaka", že život alebo iní ľudia môžu pohybovať, ako sa im zachce. Sila vlastnej osobnosti a prítomnosť vôle sa vyrovnávajú.
  • Uspokojovanie potrieb vyšších úrovní (v rešpekte, rozvoji) sa stáva zbytočným. Do priority sú zahrnuté iba fyziologické potreby a potreby.
  • Z osobnosti sa vytráca pojem mnohopólovosti sveta, vecí a javov. Jasne rozdeľuje ľudí na dobrých a zlých, priateľov a nepriateľov.
  • Exacerbácia pocitov viny  Človek sebakritikou doslova ničí svoju osobnosť, pripisuje si vinu aj vo veciach, do ktorých sa nemôže zapojiť.
  • Človek má súbor pravidiel, životných základov, za ktoré nemôže.

Samostatne sú príčinami degradácie problematika alkoholizácie jednotlivca a drogovej závislosti.

Charakteristické príznaky

Degradovanú osobnosť ľahko spoznáte, aj to len podľa vonkajších znakov.

Existujú hlbšie príznaky, ktoré možno rozpoznať osobne :

  • Strata vzhľadu. Neumyté vlasy, špinavé oblečenie, ťažký telesný zápach - tieto príznaky sa objavujú už v záverečnej fáze. Muž ide po ulici opitý, nehanbí sa tým, nezakrýva si modriny na tvári tmavými okuliarmi. Úplná strata hanby. A všetko môže začať tým, že odmietnete urobiť manikúru a pravidelne si striháte vlasy, nevenujete pozornosť čistote a celistvosti oblečenia - to sú prvé príznaky degradácie.
  • Strata záujmu o život, rozsah potrieb sa zužuje na jedlo a pitie. Politika, maľovanie, šport prestávajú mať význam ako taký. Na tomto svete nie je nič, čo by mohlo vyvolať emócie v degradovanej osobnosti. Svet sa zmenšuje natoľko, že sa stáva takmer neviditeľným.
  • Strata pocitov, ako je hanba a znechutenie. Základné inštinkty nie sú ovládané, jedlo zo smetného koša nespôsobuje znechutenie. Pred odsudzujúcimi názormi sa už človek neskrýva, jednoducho ich nevníma alebo neberie do úvahy.
  • Znížená inteligencia, pamäť, primitívne úsudky. Reč človeka sa mení, súbor slov a výrazov sa stáva minimálnym. Spomeňte si na Sharikova z "Srdce psa" - takto argumentuje ponížený človek.
  • Človek sa stáva psychicky nestabilným. Tu môžu byť prejavy rôzne - podráždenosť, mrzutosť, ľahkomyseľnosť, agresivita, plačlivosť. V žiadnom prípade nie je vhodné hovoriť o zdravých psychických reakciách.

Samozrejme, od neochoty sebarozvoja až po ležanie opitého na lavičke prejde istý čas. Degradácia neprebehne naraz. Preto, ak si všimneme jeho prvé príznaky na sebe alebo na našich blízkych, potom musíme prijať opatrenia, aby sme ich zastavili v zárodku.

Alkoholizmus ako jedna z príčin degradácie človeka

Alkoholizmus je choroba, ktorej príčinou je spočiatku promiskuita samotného človeka a potom v organizme nastupujú chemické procesy, ktoré sú, žiaľ, nezvratné. Jediný spôsob, ako zastaviť rozpad osobnosti alkoholika, je úplne sa zdržať pitia.

Alkohol má deštruktívny vplyv na mnohé ľudské orgány - pečeň, obličky a do značnej miery aj na mozog. K zhoršovaniu pamäti, k oslabeniu intelektu dochádza nebadateľne a nezvratne.

Jedným z prvých príznakov degradácie alkoholika je neschopnosť zapamätať si nové javy a zručnosti, stereotypná práca a chýba kreativita .

Spočiatku sa človek celkom dobre vyrovná s pracovnými povinnosťami, dokáže sa obslúžiť v každodennom živote. Ako sa choroba vyvíja v poslednom štádiu, degradácia dosahuje svoj vrchol a jednoduché akcie sa stávajú nemožnými.

Hovoríme o tom, že degradáciou sa okruh záujmov jednotlivca prudko zužuje. U závislého jedinca ide o potrebu získať ďalšiu dávku alkoholu. A to je z hľadiska fyziológie pochopiteľné. Telo je tak zvyknuté na to, že alkohol sa podieľa na metabolizme, že bez neho to dobre nejde. Hormóny radosti a šťastia sa dajú produkovať až vtedy, keď príde nová porcia alkoholu. Toto "šťastie" však netrvá dlho. Nahrádza ho agresivita , úzkosť a sebaponižovanie. Ukazuje sa taký začarovaný kruh.

Charakteristické znaky degradácie alkoholu sú :

  • Absolútny nedostatok sebakritiky. Človek verí, že pije "ako všetci ostatní", úplne popiera, že má vážne problémy.
  • Tí, ktorí sa snažia alkoholikovi zabrániť v pití, sa stávajú jeho nepriateľmi a prenasledovateľmi. Koniec koncov, títo ľudia ho chcú pripraviť o jediný dostupný spôsob, ako získať potešenie.
  • Morálne normy prestávajú byť pre jednotlivca dôležité. Pocit hanby najskôr otupí a potom úplne zmizne.
  • Keď je človek opitý alebo čaká na dávku, zabudne na svoju zodpovednosť voči svojej rodine, neberie ohľad na absenciu a hrozbu prepustenia.
  • Osoba sa stáva mimoriadne klamlivou a riskantnou. Keďže chce piť, vymýšľa si rôzne spôsoby, ako sa dostať k alkoholu, skrýva ho, nosí ho v gumenej vyhrievacej podložke, ak sú tam pijúci spoločníci, nájde si akúkoľvek zámienku na útek z domu.

Najviac trpí emocionálna sféra: od agresivity k chrapúnstvu, od sebabičovania k sebachvále, od depresie k eufórii. Keď sa alkohol stane cieľom života a jediným zdrojom pozitívnych emócií, potom nemôže byť reč o nejakom duchovnom rozvoji. Človek nemá záujem chodiť, čítať, diskutovať o akýchkoľvek problémoch, celý svet sa mu zmestí na dno pohára.

Ako zabrániť degradácii osobnosti

Ak poznáte nepriateľa z videnia, môžete a mali by ste s ním bojovať.

Najprv niekoľko všeobecných filozofických úvah :

  • Život je nespravodlivý. Presnejšie povedané, je svojím spôsobom spravodlivá. Nemôžete ísť dole a sťažovať sa na nedokonalosť tohto sveta. Vždy bude niekto múdrejší, úspešnejší alebo krajší. Dôstojný človek by mal zostať v akejkoľvek životnej situácii.
  • Život je konečný. Skôr či neskôr to všetci opustíme. Ako najlepšie prežiť roky, ktoré nám boli pridelené? Je to naozaj v utrpení, trápení, vine? Nie, treba žiť v radosti a spokojnosti, duchovnej a telesnej čistote. Neurýchľujte svoj zánik dobrovoľne.
  • Život je premenlivý. V ktorejkoľvek fáze môžete všetko dramaticky zmeniť: nájsť si novú prácu, vydať sa v 60 a v 70 urobiť kariéru ako modelka. Možnosti jednotlivca sú nekonečné, len treba chcieť, pamätajte, že sme zvláštny výtvor prírody.

Aby sme sa vyhli takému náročnému procesu, akým je degradácia, poskytneme niekoľko tipov :

  1. Ak máte príležitosť naučiť sa nový zážitok alebo jav, vždy si vyberte vedomosti, nebuďte leniví. Ľudia začínajú maľovať olejmi v dôchodkovom veku. Prečo to nevyskúšať? Ste pozvaní na výstavu alebo do divadla? Netreba odmietnuť, možno vás prijaté emócie privedú k novému koníčku, ktorý sa počas nepokojov stane záchranným lanom na dlhé roky.

  2. Prevezmite zodpovednosť za všetky svoje činy. V hodinách skľúčenosti sa modlite, športujte, spievajte, tancujte! Výber je na vás. Nedovoľte smútku, aby vás zožral zaživa.

  3. Vždy sa o seba starajte. Čistota tela a bývania dodá sebavedomie, upokojí dušu.

  4. Nenoste staré, roztrhané, opotrebované veci, aj keď kedysi boli veľmi drahé a perfektne sedeli. V dnešnej dobe je veľa miest, kde sa dá kúpiť svieža blúzka za málo peňazí.

  5. Sebaľútosť je veľmi ťažký pocit, ktorý môže viesť k deštrukcii osobnosti. Nie sme úbohé hladné mačiatka. Ak ste osamelí a zdá sa, že vás nikto nepotrebuje, zaobstarajte si také mačiatko alebo psíka. Dostanete od nich obrovské množstvo lásky a nutnosť starať sa o zvieratko vám nedovolí nestarať sa o nich.

Zamyslite sa nad tým, čím ste chceli byť ako dieťa, o čom ste snívali. Začnite to robiť! Myslite na svojich rodičov alebo si na nich spomeňte, ak už zomreli. Keď vás držia v náručí, chceli by vidieť svoje dieťa promiskuitné a nešťastné? Prečo si celú noc nespal? Odpoveď je jednoduchá, aby z vás vyrástol šťastný a veselý človek, hodný a rešpektovaný! 

Začnite sa ním stávať, nikdy nie je neskoro.



    © Andrea Svinčiak, www.ariadneknihy.sk, november 2022

    © Marian Svinčiak, www.ariadneknihy.sk, november 2022

https://www.ariadneknihy.sk/