Ján ŠAFIN - SVETOVÁ VÝCHODNÁ OTÁZKA

Vypredané VYPREDANÉ

"Svetová východná otázka" v diplomacii a historickej literatúre konvečne prijaté označenie celého súboru protirečení  a problémov v dejinách medzinárodných vzťahov  poslednej tretiny 18. až začiatku 20-tych rokov 20. storočia. Je to jav ohromného významu, zmeniaci celý medzinárodný stav vecí v Európe, predstavuje vzrast moci Ruska v 17.-18. storočí, kedy sa Ruska zmenilo na ohromné impérium, rozprestierajúce sa od Baltského mora po Tichý oceán a ktorému rovné Európa nepoznala od dôb Ríma.

V septembri 1854 sa začala Krymská vojna - jedna z najkrvavejších v 19. storočí. Na strane anglicko-francúzskej koalície vystúpila Sardínia, Rakúsko-Uhorsko, krátko predtým zachránení bajonetmi ruských vojakov pred rozpadom aj Prusko, oslobodené od Napoleonovskej nadvlády Alexandrom I. Všetci títo postavili svoje vojská k ruským hraniciam. Fakticky celý Západ vystúpil proti Rusku. Podobne ako v roku 1812, v roku 1941. Zdá sa, že situácia sa po 160 rokoch opäť opakuje - NATO vtrhlo na hranice Ruska, aby sa opäť raz v dejinách svetovej politiky rozohrala ona nebezpečná "Východná otázka".

Veľmi pútavo napísaná, aj keď svojim rozsahom neveľká, kniha o význame Čierneho mora, udalostiach odohrávajúcich sa počas dejín Ruska a duchovného i filozofického významu. Veľmi prínosná pre učiteľov, ale aj záujemcov o dejiny a filozofiu. 

Žáner: Filozofia, politológia

Rok vydania: 2015

Vydané: Vydavateľstvo Prešovskej univerzity, Prešov

Počet strán: 158

ISBN: 978-80-555-1501-4

13,90 €