Prísne tajný projekt MONTAUK týkajúci sa cestovania v čase ... úvod do problematiky ... (1. časť)

06.12.2022

Britsko - americká filmová produkčná spoločnosť EMI - Thorn, z ktorej dielní vyšiel okrem iných aj prvý diel Hviezdnych vojen (4. Epizóda), sa v roku 1983 rozhodla vyrobiť film, ktorý bol neskôr distribuovaný pod titulom Filadelfský experiment. Exteriérové scény sa natáčali v USA, interiérové v Londýne. Snímka sa dostala do kín v roku 1984 a mal dokonca slušnú návštevnosť, najmä v Británii, nie v USA. Príčinou však nebol malý záujem publika.

Vláda USA sa na spoločnosť EMI - Thorn obrátila so žiadosťou, aby film Filadelfský experiment v Spojených štátoch nepremietala, so zvráteným odôvodnením, pretože to "nie je žiadúce". Vedenie spoločnosti bolo týmto úplne neočakávaným krokom prekvapené, avšak z ekonomických dôvodov sa rozhodlo tejto "zdvorilej prosbe" americkej vlády nevyhovieť. Lenže v okamihu, keď sa snímka dostala do amerických kín, prišiel Washington so súdnym zákazom jeho premietania - išlo o predbežné opatrenie na dobu 2 rokov. Až v roku 1986 bol Filadelfský experiment uvedený do amerických kín a skoro na to, bol distribuovaný na trh ako video. V Európe ho odvysiela čas od času niektorý televízny kanál.

My sa pozrieme na otázku, prečo vláda USA zareagovala takýmto spôsobom na bežný film z oblasti žánru science - fiction? Trafená hus zagága? Pozrime sa na to bližšie. 

Hlavné postavy, ktoré vystupujú v tejto záležitosti sú dvaja námorníci, ktorí sú príslušníkmi posádky U.S.S. Eldridge. Obaja títo námorníci sa zúčastnia experimentu vo vojenskom prístave vo Filadelfii, ktorého cieľom je uskutočniť operáciu, aby sa vojenská loď stala "neviditeľnou" pre radar. Majú za úlohu obsluhovať a udržiavať v chode dva generátory, ktoré boli do lode nainštalované práve kvôli tomuto experimentu. 

Dej filmu sa odohráva v roku 1943. Mužom, ktorý nesie hlavnú zodpovednosť za projekt, je mladý vedec, oslovovaný všetkými ako Dr. Longstreet. Spočiatku všetko prebieha podľa plánu a teoretických predpokladov. U.S.S. Eldridge obklopí veniec zelenomodrých lúčov a na palube pozorovateľskej lode je konštatované, že jej radar nedokáže plavidlo zachytiť. Ale zatiaľ čo Dr. Longstreet prijíma od všetkých gratulácie, prihodí sa niečo neočakávané ... loď zmizne bez stopy. Zmizla nielen z radarovej obrazovky, ale úplne, proste zmizla ...

Počas strihu, sa na palube U.S.S. Eldridge odohráva hrôzostrašné divadlo. Dezorientovaní námorníci sa chytajú za hlavu a kričia, pobehujú hore - dole. Prichádza čudná zelenkavá hmla. Hlavní protagonisti si uvedomujú, že pokus neprebieha podľa plánu. Pokúšajú sa zúfalo generátory vypnúť, ale nedokážu to. V panike utekajú von na palubu a skáču do mora, aby šialenstvu unikli ...

Namiesto toho, aby námorníci, ktorí skáču do vody, padali do mora, obaja prelietajú akýmsi svetelným tunelom. Stačí si uvedomiť, že v tom istom svetelnom tuneli uviazla aj ich loď. Okrem toho je tam aj podivná experimentálna platforma, akú nikdy predtým nevideli. Potom zrazu ucítia pod nohami pevnú zem, lenže nič nevidia, pretože okolo panuje temná noc. Keď konečne začne svitať, muži zistia, že sa ocitli v zakázanom vojenskom priestore. Najväčší prúser vznikne, keď sa obaja námorníci dozvedia, že nie sú v roku 1943, ale v roku 1983, teda o 40 rokov v budúcnosti. 

V dôsledku zranení, ktoré si privodili ešte na palube U.S.S. Eldridge, jeden z námorníkov zase zmizne a "materializuje" sa na palube svojej materskej lode, ktorá sa medzitým ocitla v nejakom hyperpriestore. Druhý námorník, ktorý má vo filme meno David Herdeg, sa v závere príbehu vracia do zakázaného vojenského priestoru, v ktorom aj s kolegom skončili potom, ako skočili do vody z lodnej paluby. Po chvíli si uvedomia, že aj na tejto zakázanej základni sa koná nejaký experiment a podobne ako pokus "s neviditeľnosťou", ani ten neprebieha podľa predstáv plánovačov. Stretáva sa tu so starším vedcom, ktorý nie je nikto iný ako Dr. Longstreet, avšak o štyridsať rokov starší.  

Vedúci pokusu oznámi prekvapenému Herdegovi, že ho očakával. Vysvetlí mu, že istý experiment uskutočnený v roku 1983 sa prepojil s "filadelfským experimentom" a že v dôsledku tohto uviazla U.S.S. Eldridge v hyperpriestore, takže sa nemôže do roku 1943 vrátiť. Potom je Herdeg poslaný svetelným tunelom späť na palubu lode s úlohou zničiť oba generátory. To sa mu skutočne podarí. Hneď ale znovu skáče cez palubu, pretože sa chce dostať opäť do roku 1983, pretože sa tam medzičasom stihol aj zamilovať. To sa mu aj podarí, zatiaľ čo U.S.S. Eldridge sa aj s Herdegovým kamarátom na palube znovu ocitá v roku 1943 vo vojenskom prístave vo Filadelfii ...

Pokračovanie tejto rozsiahlej témy, v ktorej rozvedieme prísne tajný projekt americkej vlády o cestovaní v čase,  prinesieme v ďalšej časti novej série článkov ... © Andrea Svinčiak, www.ariadneknihy.sk, december 2022

© Marian Svinčiak, www.ariadneknihy.sk, december 2022

https://www.ariadneknihy.sk/